31 Ağustos 2013 Cumartesi

10. Ay - Nil'in İlk Adımları

10. Ay ile ilgili en güzel olay minik bebeğimin ilk adımları oldu. Uzun zamandır ayakta duran ve antreman yapan kızım bayramın ikinci günü 9 ağustosta 10ay 6günlük iken beş adım atarak en uzun yürüyüşü gerçekleştirdi şükürler olsun. Gerçekten anne ve baba için çok mutluluk veren bir olay bu. 
Minicik bebeğinizin yürümesi. :) son iki gündür artık düşmeden daha uzun süre ayakta dengeyi sağlayarak yürümeye de başladı . Maşaallahh. 
10. Ayımızda en büyük konumuz buydu. Herşeyi çabucak öğrenen bebeğim bunuda çözdü çok şükür.

Bu ay sol üst diş te aramıza katıldı. Gece sık uyandı ama yine başka bi sıkıntı olmadı . İnşaallah böyle devam ederiz. Ayrıca üst dişlere arkadaş yanlardada kabarma be beyazlık oluştu. 11. Ay içinde çıkarlar düşüncesindeyim. 
Daha önce netten araştırırken aşağıdaki gibi bir diş tablosu bulmuştum . Biz tarihler ile uyumlu bir ilerleme gösteriyoruz. 

Bu ay Nil de kendi kendine yemek yeme isteğide arttı. Konu ile ilgili çabalarım her konuda ılduğu gibi bundada sonuç veriyor. Ben kızımın eline kaşık vermekten, çatal " kontrolümde " vermekten hiç çekinmedim.bunların yanı sıra 5.5 aylıktan itibaren uygun olabilecek herşeyi eline verdim kemirmesi için. 
Şimdilerde ise kaşığa biraz yoğurt koyuyorum ve eline uzatıyorum. Kendi kaşığı tutuyor ve ağza götürüyor. Sonrasında ise ilk söz şu "bi da bi da " :))
Önlük ile ilişkimiz bi türl düzelemedi. Bende uğraşmıyorum. Kirletirse hemen değiltiriyorum üzerini yada birkaç penye yeleği önlük niyetine heba ettik onları giydiriyorum. O zaman sesi çıkmıyor.
Kuzumla geçirdiğim bu süreçte ısrarcı olmanın hep zararlı olduğu deneyimini yaşadım. Uykuda ısrar, yemekte ısrar bunlar hem anneye hem bebeğe zarar veriyor gerçekten. 
Uyumuyorsa rahat olalım. Yemiyorsa acıkmasını bekleyelim. Eninde sonunda acıkan bebek yemek yiyor. 

Bu ay şarkılara olan ilgi daha fazla arttı. Bahsettiğim şarkılar tabiki çocuk şarkıları. Benim küçüklüğümde öğrendiğim aklımda kalan oyunlu şarkıları Nil e öğrettim. Şarkıyı söylemeye başlayınca hemen hareketlerini yapmaya başlıyor.:)
Dikkat çok üst düzeyde bu ay. Taklit etme başladı. Beni çok dikkatli izliyor ve yaptığımın aynısını yapmaya çalışıyor. 

Bir de konuşma çabaları, baba ,mama ,meme ,adda ,gel gel, bida bida yeni kelimeleri. Ayrıca sürekli kendi dilinde minimini bişeyler konuşup duruyor. Ben ise onu anlıyormuşum gibi her seferinde dikkatle dinleyip cevap veriyorum. Ayrıca işaretlerlede ne istediğini gösterebiliyor. Yani kızım artık bir birey olma yoluna girdi. Bende varım diyor.şimdilerde dışarıda yürüme isteği yok. 
Henğz onun farkında değil sanırım. Dışarı çıktığımızda en fazla istediği kucağa çıkmak. Onun dışında arabada oturuyor. 
Geçen sahilde çimlerin üzerinde özgür bıraktım inanılmaz hoşuna gitti. Yürüdü, düştü kalktı. Kuşları çağırdı. 

Birde arkamızdan ağlama durumları başladı. Sabah babaya gülegüle derken benide al diye ağlıyor. Bizde dikkatini başka bişeylere çekmeyi deniyoruz.

Uyku düzenine gelirsek; geceleri üç kez emmek için uyanıyor. Gündüzleride 2 kez mutlaka uyuyor. Gece uykusu en geç 9-9.30 pm

İşte bizim hikayemizde bu ayın kısa özeti. :)birde doğum günü hazırlıkları başladı.. Devamı için görüşmek üzere

Sevgiyle kalın..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumları, fikirleri bekliyoruz..